شنوایی در مارها

مارها که گوش خارجی ندارند، چگونه صدا را می شنوند؟

 

ساختار گوش داخلی مارها کامل است و مستقیما به استخوان فک پایینی آن ها متصل است. استخوان فک پایینی مارهنگام حرکت در نزدیکی سطح زمین قرار می گیرد و ارتعاشاتی که از طریق زمین جابه جا می شوند مثل صدای پای شکارچی یا شکار ، استخوان فک مار را می لرزاند و این لرزش ها ، تقویت کننده سیگنالی هستند که از گوش داخلی به مغز فرستاده می شوند. اما مار چگونه صدا هایی که از طریق هوا منتقل می شود را می شنود؟

بروس یانگ ، عصب شناس دانشگاه ماساچوست می گوید: انواعی از مارها ، ارتعاشات را از طریق زمین بهتر حس می کنند، بنابراین می توان گفت ممکن است توانایی آن ها در در دریافت امواج صوتی از طریق هوا کاهش یافته باشد.از آن جایی که بسیاری از صدا ها آن قدر ضعیف هستند که ارتعاشات منتشر شده از طریق زمین را که مارها می توانند آن را حس کنند ، موجب شوند، بنابراین داشتن همزمان دو توانایی گفته شده به آن ها کمک می کند که بتوانند طیف وسیعی از صداها را تشخیص دهند.

همچنین مارها اندام های حسی ویژه ای در پوست و سرشان دارند که احتمالا تحت تاثیر ارتعاشات قرار می گیرند. و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مارها ارتعاشات را در طول بدنشان تشخیص می دهند.

 

/ 0 نظر / 810 بازدید