ایا می دانید

 

بزرگترین پستاندار:وال آبی در این زمینه رکورد دار است . زبان  و قلب یک وال ماده ی 209 تنی که توسط شکارچیان  در اقیانوس اطلس صید گردیده بوده  به ترتیب 73/4 تن و 5/698 کیلوگرم وزن داشته است. وال آبی وقتی که ترسیده باشد می تواند تا مدت ده دقیقه با سرعت 37 کیلومتر در ساعت حرکت کند. از طرف دیگر می توان گفت هنگامی که  یک وال آبی به طول 5/27 متر با سرعت 37 کیلومتر در ساعت حرکت کند می تواند حدود 520 اسب بخار انرژی تولید کند. نوزاد این حیوان در هنگام تولد  بین 4/6 تا 7/8 متر طول و تا 3/3 تن وزن دارد.

کوچکترین پستاندار:کوچکترین پستاندارشناخته شده یک نوع خفاش ( Craseonycteris thonglongyai) می باشد که به آن خفاش زنبوری می گویند. وزن آن ها بین 9/1 تا 2/2 گرم می باشد.

بزرگترین پرنده:بزرگترین پرنده شتر مرغ شمال آفریقا (Struthio camelus) است . این پرنده در تعداد کمتر در جنوب کوه های اطلس از سنگال  تا سودان  و حبشه یافت می شود. یک نمونه  از این حیوان ناتوان در پرواز  و سینه پهن قدی  به طول 7/2 متر و وزنی برابر 5/156 کیلوگرم داشته است. سنگین ترین پرنده ای که قادر به پرواز می باشد مرغی است به نام کوری( Kori) بومی شرق و جنوب آفریقا. وزن این پرنده ها تا 18 کیلوگرم می رسد.

کوچکترین پرنده:کوچکترین پرنده مرغ زرین پر زنبوری ( Mellisoga helenae) است که در کشور کوبا و جزیره ی پانیز(Pines) یافت می شود. اندازه ی بالغ و نر ( ماده ها کمی بزرگترند.) 69/5 سانتی متر است که نصف آن شامل منقار و دم می شود. وزن این پرنده حدود 74/1 گرم یعنی سبکتر از حشره ی بید (61/2) گرم است.

بزرگترین خزنده:بزرگترین خزنده تمساح آب های شور(Crocodylus porosus) می باشد. این تمساح در جنوب شرق آسیا ، شمال استرالیا ، گینه ی نو ، مجمع الجزایر مالی و جزایر سالامون یافت می شود. طول حیوان نر بین 27/4 تا 88/4 متر و وزن آن بین 408 تا 522 کیلوگرم است.گزارش شده که در سال 1823 یک تمساح عظیم آدم خوار که طولش 2/8 متر و وزنش 1996 کیلوگرم بوده در جزایر جالا جالا واقع در فیلیپین کشته شده است.

کوچکترین خزنده:کوچکترین خزنده ی شناخته شده یک نوع مارمولک خانگی بسیار کوچک ( Sphaerodactylus parthenopion ) است . این مارمولک فقط در جزیره ی ویرجین گوروا واقع در مجمع الجزایر ویرجین متعلق به انگلستان در دریای کارائیب یافت می شود.طول بزرگترین نوع ماده از پوزه تا مخرج 8/1 سانتی متر بوده و دمی برابر با همین اندازه دارند.

بزرگترین دوزیستان :در میان دوزیستان بزرگترین آن ها سمندر غول آسای چینی( Andrias davidianus ) است این دوزیست در رودهای سرد کوهستان های شمال شرقی ، مرکزی و جنوبی چین و مرداب های اطراف آن ها زندگی می کند. طول متوسط یک دوزیست بالغ 14/1 متر و وزن آن بین 25 تا 30 کیلوگرم است نمونه ی بزرگ شکار شده طولی برابر 80/1 و وزنی برابر 8/64 کیلوگرم داشته است.

کوچکترین سمندر:سمندر پیگمی که در ایالت های تنسی ، کارولینای شمالی و ویر جینیا یافت می شود کوچکترین نوع خود می باشد. اندازه ی نمونه های بالغ این سمندر بین 68/3 تا 08/5 سانتی متر است.

بزرگترین ماهی ها:بزرگترین ماهی آب شیرین ماهی پابوک یا پلابوک (Pangasianodon gigas ) یک گربه ماهی عظیم الجثه ای است که در رودخانه ی مکونگ در لائوس و تایلند یافت می شود. طول متوسط ماهی نر 43/2 متر و وزن آن حدود 163 کیلوگرم است. در میان ماهی های آب شور بزرگترین آن ها کوسه وال پلانکتون خوار (Rhiniodon typus ) است این ماهی که تعدادش کم می باشد در آب های گرم تر اقیانوس های اطلس ، کبیر و هند یافت می شود.البته این ماهی بزرگترین حیوان دریایی نیست زیرا از گونه های بزرگ وال کوچکتر است. کوسه والی به طول 5/18 متر و وزن 40800 کیلوگرم در سال 1919 در خلیج سیام در دام ساخته شده از نی ماهیگیران افتاد.

کوچکترین ماهی ها:کوتاه ترین ماهی دریا و کوتاه ترین مهره دار شناخته شده ماهی گبی(Trimmatom nanus) بومی مناطق مرکزی اقیانوس هند است . طول متوسط ماهی های نر 85/0 سانتی متر و طول متوسط ماهی های ماده 89/0 سانتی متر گزارش شده است. کوتاه ترین و سبک ترین ماهی آب شیرین ماهی گبی نوع پیگمی  است. این ماهی بی رنگ و تقریبا شفاف بوده و در رودخانه ها و دریاچه ی لوزون در فیلیپین یافت می شود. طول ماهی های نر بالغ بین 71/0 تا 96/0 سانتی متر و وزن آ نها بین 4 تا 5 میلی گرم است

 

/ 0 نظر / 7 بازدید