نکات علمی

 چرا گربه‌ها سبیل دارند؟
    موهای بلند و زبری که در اطراف دهان گربه وجود دارد، به حیوان کمک می‌کند که بتواند از راه‌های باریک عبور نماید. گربه به هنگام عبور از راه‌های باریک، با استفاده از سبیل‌هایش تعادل بدن خویش را حفظ می‌کند تا بر زمین سقوط نکند. حیواناتی از قبیل شیر، پلنگ و ببر نیز دارای همین ویژگی هستند.
    
    استخوان انسان
    یک انسان بالغ 206 استخوان دارد، در حالی که یک کودک، حدود 350 استخوان دارد.
    هنگامی که یک کودک، شروع به رشد و بزرگ شدن می‌نماید، بسیاری از استخوان‌های او به همدیگر ملحق شده و بدین ترتیب از تعداد استخوان‌های او کاسته می‌شود.
    بلندترین استخوان بدن، استخوان ران می باشد و کوچکترین استخوان، استخوان رکابی است که در داخل گوش وجود دارد.
    
    لوزه انسان
    لوزه‌ها، مانع ورود میکروب به بدن، از راه دهان می‌شوند. هر شخصی، دو لوزه دارد که در ابتدای گلوی او قرار گرفته‌اند. لوزه‌ها، گاهی متورم شده و آسیب می‌بینند. عده‌ای از مردم برای آسوده شدن از لوزه‌هایی که به طور دائم در معرض بیماری می‌باشند، به پژشک مراجعه کرده و اقدام به برداشتن لوزه‌ها می‌کنند.
    
    وظیفه ابروها
    وظیفه ابروها در انسان، جلوگیری از سرازیر شدن عرق از روی پیشانی بر روی چشمان است. از طرفی وجود ابروها در صورت، باعث زیبایی چهره نیز می‌شود.
    
    درخت گیاهخوار
    در مناطق استوایی، نوعی درخت عجیب وجود دارد که اگر دانه این درخت به وسیله باد و پرندگان و یا عوامل دیگر، روی درخت دیگری بیفتد، بالافاصله شروع به رویش می‌کند و غذای خود را از شاخه‌های درخت به دست می‌آورد تا آنجا که پس از مدت کوتاهی، ریشه‌هایش را از تنه درخت، پایین می‌فرستد و آنقدر شیره آن درخت را می‌مکد که درخت میزبان از بین می‌رود. پس از اینکه عمر درخت عجیب سرآمد و به اصطلاح کهنسال شد، ریشه‌هایش به دور تنه خودش می‌پیچد و پس از مدتی، خشک می‌شود و می‌میرد.
    
    برگ متحرک
    نوعی حشره سبلانی، به نام «برگ متحرک» وجود دارد که می‌توان گفت از نظر استتار و محفوظ ماندن از شر دشمنان، عجیب‌ترین پوشش طبیعی را دارد. این حشره عجیب، آنچنان شباهتی به برگ دارد که اگر روی شاخه‌های درخت بنشیند، امکان تشخیص آن از برگ‌های مجاور، میسر نیست. رنگ بدنش کاملاً مانند برگ است و حتی رگه‌هایی روی بدنش هست که مثل رگبرگ‌های برگ درخت است. از این گذشته، پاهای این جانور مانند برگ‌های کوچک است و لبه‌های زرد رنگ گرداگرد بدنش، طوری است که آن را به برگی که توسط حشره‌ای جویده شده باشد، شبیه می‌کند. حتی هنگام وزش باد و به حرکت درآمدن شاخه‌ها، جانور نیز همراه برگ‌های درخت، به جنبش در می‌آید.
    

/ 0 نظر / 61 بازدید