تارسایی کلیوی

چه کسانی بیشتر در معرض بیماری نارسایی کلیوی هستند؟

 بیماری نارسایی کلیوی معمولا  بی‌سر و صدا پیشرفت می‌کند و افراد مبتلا به دیابت، پرفشاری خون و  بیماریهای عروقی در معرض خطر بیماری کلیوی هستند.

 بیش از 240 میلیون نفر در دنیا  مبتلا به دیابت هستند . افزایش سن جمعیت جهان، شهرنشینی، چاقی، تغذیه و شیوه زندگی ناسالم از جمله عوامل شیوع بیشتر دیابت در جهان شده است.

 

حدود50 درصد از دیابتی‌ها در جهان از ابتلای خود به این بیماری بی‌اطلاع هستند و 40 درصد از دیابتی‌ها در طول عمر خود به بیماری‌های مزمن کلیوی مبتلا می‌شوند.

فشار خون در جهان در حال افزایش است و یکی از علل ابتلا به بیماری‌های مزمن کلیوی است. یک میلیارد نفر در جهان  به پرفشاری خون مبتلا هستند.


در  مراحل اولیه ابتلا به پرفشاری خون، تغییر شیوه زندگی و تغذیه مناسب در  کنترل فشار خون موثر است.


اگر فردی سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت، پر فشاری خون و چاقی دارد باید از نظر ابتلا به بیماری‌های کلیوی بررسی شود.


هشت قانون طلایی کنترل بیماری‌های کلیوی و جلوگیری از تشدید  آن:

  1. انجام فعالیت بدنی و حفظ تناسب اندام:تناسب اندام از پرفشاری خون می کاهد.بنابراین "برای سلامت کلیه ها حرکت کنید".
  2. کنترل منظم قند خون
  3. کنترل منظم فشار خون:پرفشاری خون به کلیه ها صدمه می زند مخصوصن اگر همراه با دیابت و کلسترول بالا و بیماری قلبی باشد.
  4. تغذیه سالم و کنترل وزن : داشتن تغذیه ی سالم می تواند از دیابت و بیشتر بیماری های قلب جلوگیری کند.مصرف غذاهای آماده به خاطر نمک زیاد و مصرف زیاد نمک و قهوه می تواند به کلیه آسیب بزند.بشتر از 5 تا 6 گرم نمک نباید در روز مصرف کنیم .سرما و خوردن زیاد غذاهای سردو تر سبب درد کلیه می شود.ترشی جات سرکه-ماست-غذاهای چرب و حجیم-نان خامه ای -گوشت اردک و انواع سس مضرند.و از جمله غذاهای مفید برای کلیه ها عبارتند از :آب-سیب درختی-مغز بادام خام-لیمو ترش تازه-روغن زیتون-انجیر -برگه زردآلو-جوانه گندم و عسل.
  5. خودداری از استعمال سیگار:سیگار کشیدن  جریان خون در کلیه را کم می کند و بنابراین عملکرد آن را کاهش می دهد .
  6. مصرف نکردن  مداوم مسکن‌ها و داروهای بدون نسخه :داروهایی مانند ایبو بروفن اگر منظم مصرف شوند به کلیه ها آسیب وارد می کنند.بنابراین در صورت و جود درد با پزشکتان مشورت کنید تا از روشهای دیگر درمان مانند طب مکمل استفاده نمایید.
  7. بررسی سالیانه عملکرد کلیه در صورت  وجود فاکتورهای خطرزا:

اگر فردی سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت، پر فشاری خون و چاقی دارد و یکی از اقوام نزدیک بیماری کلیوی دارد باید از نظر ابتلا به بیماری‌های کلیوی بررسی شود.8.گرم نگه داشتن کلیه ها:شال وسربند جزء لباس مردم قدیم ایران بودبرای گرم کردن کلیه ها بمنظورپیشگیری ازجذب هوای سردوعفونتی شدن بدن  .

 

بر اساس تحقیقات جهانی، بیماری مزمن کلیه و  بیماری‌های غیرمزمن دیگر، زندگی بسیاری از مردم دنیا را با خطر جدی مواجه  کرده است و شناسایی زودهنگام و پیشگیری، نخستین گام حیاتی برای رسیدن به دو هدف اصلی در این زمینه است که یکی از آنها افزایش آگاهی عموم مردم درباره  بیماری‌های مزمن کلیه و دیگری افزایش توجه مقامات ارشد دنیا و کشورها به  خطرات و عوارض جدی این بیماری است.

/ 2 نظر / 25 بازدید
شینا

سلام دوست من خسته نباشید. برای استفاده از ژورنال لباس عروس جدید و مدل لباس های مختلف مجلسی , مدل موی عروس و آرایش صورت و گالری عکس عروس و هزاران مدل مختلف ... برای بازدید به آدرس ذیل مراجعه کنید. مشتاقانه منتظر حضور سبز شما هستیم . باتشکر - شهره عروس اینترنتی http://arusnet.shoploger.com

حانیه

عالی بود